alex_shutyuk (alex_shutyuk) wrote,
alex_shutyuk
alex_shutyuk

Лемберг і лемки


Наприкінці нещодавньої прогулянки Львовом я згадав про етнографічно-історичне продовження і ось, власне, воно. Ту прогулянку було суміщено з екскурсією по ленінських лемківських місцях Львова, яку організовувала компанія Час на мандри. Взагалі лемки це одна з українських етнографічних які, разом з бойками та більш розпіареними гуцулами, мешкають в Карпатах. І, зрозуміло, що деяких з них доля приводила до Львова, де вони лишали власний слід.
Що цікаво, серед видатних лемків Львова помітно переважають гуманітарії та представники творчих професій - художники, співаки, скульптори. Цікаво, чим це зумовлено? Можливо гірські краєвиди сприяють загостреному сприйняттю прекрасного? А можливо для того є більш прозаїчні причини, такі як відсутність у регіоні потужної промисловості, яка створювала б попит на інженерів. Зрештою, в рамках цього посту це не так вже й важливо. Краще трохи прогуляємося Львовом та перелічимо видатних лемків, які жили та працювали у ньому.

1. Як виявилося, львівська штаб-квартира Всеукраїнського товариства Лемківщина знаходиться на площі Ринок, прямо навпроти входу до Ратуші і зовсім поряд з Криївкою, в яку, не підозрюючи про таке сусідство, щоденно ломляться натовпи туристів.
Але на цьому фото зовсім інший будинок. Це будинок товариства Просвіта, у якому була також і лемківська комісія, очолювана Маркіяном Дзеровичем.


2. Одним з найвідоміших лемків безсумнівно є художник Никифор Дровняк, пам'ятник якому встановлену біля Домініканского костелу. Ніс та палець його відполіровано туристами до блиску - потриматися за них вважається хорошою прикметою, хоча життя самого Дровняка легким не назвеш. Він був хворим на аутизм, навчання в школі давалося важко і головною розвадою стало малювання.


3. Його перша виставка, яку організував Львівський народний музей імені Т.Шевченка, відбулася у 1932 році в Парижі, . А після ще однієї паризької виставки, 1959 року, він набув світової популярності, і відтоді між кількома державами точиться суперечка за право вважати його своїм.
Варто також згадати, що під час операції Вісла Дровняка 4 рази висилали до Щецина, але він щоразу пішки вертався до рідних земель.


4. А це будинок на вул. Валовій 14, в якому розміщувалося москвофільське Товариство ім. Михайла Качковського.


5. Одним з найпомітніших москвофілів був Тит Мишковський. Він, наче капітан Смолет, завжди казав те, що думає і відстоював свої погляди, через що його життя складалося не дуже легко, хоча серед проросійсько налаштованих лемків він користувався великим авторитетом. Однак за іронією долі діяльність москвофільського товариства була припинена у 1939 році з приходом до Львова радянських військ, які не оцінили цього високого пориву.


6. А це Львівська музична академія, в якій вчилося немало лемків. Тут також варто згадати і про випускника Львівської духовної семінарії, Модеста Менцинського, який у якості оперного тенора виступав у кращих театрах Європи і, зокрема, у Львівській опері.


7. Нехай вас не дивує пам'ятник Тарасові Шевченку у цій підбірці. Ні, він не був лемком. З Лемківщини походять скульптори брати Сухорські, які є авторами цього відомого монументу.


8. Сам монумент, виявляється, було виготовлено в Аргентині.


9. На самому початку проспекту Чорновола у абсолютно непримітній будівлі знаходиться музей вишитих ікон отця Дмитра Блажейовського.


10. Приэмне деталь - вхід до нього цілком безкоштовний.


11. Але є одне але - всередині, як виявилося, не можна фотографувати. Щоправда сказали мені про це вже тоді, коли я сфотографував все, що хотів.


На цьому мої фотки закінчуються - пішов дощ і поза кадром лишилися собор Св. Юра, де похований вихідець із західної Лемківщини митрополит Сильвестр Сембратович та будинок поета Богдана-Ігоря Антонича прямо біля підніжжя Святоюрської гори.
Так, що якщо хтось хоче роздивитися лемківські місця Львова детальніше - ви знаєте куди звернутися.

Tags: львів
Subscribe

 • Реклама, яка зносить голову

  UPD. Зранку вже дкмонтували. Вчора у різних місцях центру Львова почали з'являтися нові рекламні сітілайти абсолютно безпардонного розміру і…

 • Пивоцентризм

  Бабця, що на фото, після хвилинного споглядання зі сміхом дала оцінку фігурі, що приблизно тиждень тому в провулку в 30 метрах від Ратуші - "Ха, ще…

 • ААААААА!!!!!!1111!!11!!одинодин

  Взято з ФБ Ірини Магдиш. І це аж ніяк не фотожаба. Виявляється, 12 листопада ГО "Християнська Україна" звернулася до тодішнього…

Buy for 500 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments