alex_shutyuk (alex_shutyuk) wrote,
alex_shutyuk
alex_shutyuk

Жешув у деталях


Сьогодні пропоную читачам екскурсію польським містом Жешув, яку проведе польський кореспондент Demyan Danylyuk. Сподіваюся, всі тут розуміють польську мову? Далі текст Дем'яна. (До речі він дуже полюбляє робити мені зауваження стосовно помилок у моїх текстах, тому всі грамар-наці, якщо такі тут присутні, можуть додаткоко розважитися, рахуючи його власні помилки :)

Witam Szanowni Państwo,
Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o Rzeszowie - stolicę województwa Podkarpackiego. Przy okazji również chciałbym podziękować Oleksandrowi, który w tym celu uprzejmie zgodził się udostępnić swój blog.

1. Жартую звісно ж :) Цей пост буде українською. Власне втекти від української буденності людині, яка любить міста і не дуже любить смажитися на пляжах/лізти в гори, можна завдяки близькості Львова до польського кордону, маючи візу, трохи грошей і бажання ... побувати в кращому світі. Можливо вам видасться, що пост – типовий плагіат. Ну мабуть. Такі зараз тенденції у постах про міста/країни. Та я(не виняток) більше зосереджуватимусь на якихось деталях ніж на пейзажних фотках будівель і визначних пам’яток. Спробую пояснити, що ж саме робить життя кращим «там» - подекуди дрібниці. І можливо ці фото та опис до них допоможуть і нам створити дружнє до людини середовище в українських містах. Також не хотів би щоб вам видалося ніби я ідеалізую Польщу/Європу. Так, в них однозначно краще, і було краще ще 15 років тому, але є і свої недоліки.

Є люди, які кажуть, що Жешув то райцентр типу Стрия або щось такого... я звісно ж ... ну дивіться і робіть висновки. Додам, що ми були тут в неділю, а в Польщі як і майже по всьому ЄС – неділя вихідний для 90% людей і міста не мегаполіси виглядають пустими й іноді нудними. Повірте з понеділка до суботи тут дуже жваво.

Вперше закордоном я був саме в Польщі у 1997 році (то ще не ЄС) з батьками у наших друзів в Жешуві. Тут мені купили LEGO, я спробував запєканку і побував у супермаркеті! Вже тоді для мене це було WOW! До речі, у 80-ті в поляків була жесть, і тоді саме вони їздили до нас купувати товари і все таке. Та в 1990-х ситуація змінилася в зворотному напрямку, а вже на початку 2000-х вона кардинально змінилася! На жаль, ми перетворилися на країну третього світу. Так, ЄС багато чого дав полякам, точніше це вони видряпали собі дуже хороші умови коли вступали в європейський союз, але хочу зазначити вони єдино від Перемишля до Гданська цього хотіли. Також в плані інфраструктури в них вже було добре і зараз вони це лише вдосконалюють. Гаразд-гаразд...

Пробачте за довгий вступ. Далі фото. Можливо їх трохи забагато – вибачайте.

Важливо! Всі фото зроблені на вже добряче поюзану мильницю NIKON Coolpix L22 та iPhone 4, які звісно не купувалися для туристично-блогерських цілей. Тому якість і вміння фотографів ви можете критикувати, але в цьому нема сенсу, бо кращими фото не стануть з такою «технікою» :)

Особисто для Жешув прирівнюється з Тернополем, Франківськом чи Луцьком. Рівне або Хмельницький теж підходять. Площа міста 116км квадратних з населенням 180 тисяч. До слова Стрий 16(!) км2 і 60 тисяч мешканців ;)

Про саме місто можна дізнатися більше тутДо речі, Ряшів це по суті столиця області – Подкарпацкого воєвудства.


2. Власне ми вибралися сюди в неділю на світанку - 5:17 електричка Львів – держкордон 7:30. Далі приблизно 20хв. пішки до самого кордону, процедура перетину, автобус до Перемишля. Звідти електричкою до Жешува за 11 злотих і 1год 20хв. дороги. Електрички їздять доволі часто. Є й інші поїзди від 18 до 30ZL.
Чому Жешув? В Перемишлі вже доводилося бувати надцять разів, а Жешув найближче більш-менш велике місто. Чому б і ні? До речі, після падіння гривні, яка тепер коштує 0,25 гроши їздити в Польщу стало дорожче. І купувати певні продукти/речі, які там кращі тепер не завжди вигідно. Але якщо у вас раптом завалялися злоті, євро чи долари, то це не так страшно. Або ж у вас доволі непоганий гривневий дохід.
Вид з перону. Шкода, що оптика фігова :( Широкий кут таки рішає


3. У Жешуві достатньо велика частка велосипедів у загальному транспортному русі. Про це, якщо буде воля господаря блогу, напишу окермо. (це нехай читачі вирішують - Господар блогу :))


4. До вокзалу під’їжджає декілька маршрутів автобусів. Про це теж треба окремий пост. Автобуси на фото їздять на стисненому газі, що значно екологічніше за практично все автобусне що пихтить в нас клубами чорного диму. До речі, в польських містах ніколи(!) не було маршруток. Саме на міських пасажирських перевезеннях.


5. Тактильна плитка для осіб в вадами зору на переході. В нас такого досі нема. 2014-й рік.


6. Недільного ранку в Жешуві видалося доволі багато пияків та просто попрошайок. Ну і звична для польських міст картина – автомобілі на тротуарах стоять легально. Звісно, це можливо, але не бажано. Загалом поляки доволі таки залежні від самохудів.


7. В 2011 Польща була лідером за купівлею авто в Європі. А ще вони доволі споживацька нація. Наші люди завжди ставлять аргументом, що поляк може купити собі Пежо за 4000Є! Оце так досягнення, правда? :) До честі поляків додам, що вони таки купують Пежо, Рено, Фіат або аналоги на відміну від джипо-седанної хворобу українців. І седани бажано, щоб по-довші були і по-чорніші.


8. Рекламний треш. Нам не варто таке робити.


9. Скажу вам, що в Польщі є проблеми з вивісками і рекламою на фасадах, але практично відсутні сітілайти і білборди на вулицях.


10. ТЦ неподалік вокзалу.


11. 75 секунд треба стояти! Автомобілеорієнтованість це неповага до пішоходів. Особливо влітку.


12. Поляки люблять балкони! Українці беріть приклад. Про це також буде окремий пост.


13. Йдемо до однієї з головних і нових атракцій міста – круглий велосипедно-пішохідний міст-перехід.


14. Такі ж нещодавно з’явилися в Китаї та Голландії. Жешув не відстає від тренду.


15. Зроблено все дуже якісно.


16.


17. Сучасний міст-перехід та сучасна архітектура – в Україні такого нема.


18. Зверніть увагу, що паралельно головній вулиці у пішоходів є звичайні пішохідні переходи. Тобто людей не змушують безальтернативно лізти під землю чи дертися вгору.


19. Трохи радянщини попереду. А ще під мостом нема кільця, а просто нерегульоване перехрестя.


20. А ми ідемо в пішохідний центр, який дуже близько від вокзалу.


21. Ще раз вид на місто-перехід. Ліфти теж є.


22. В Польщі майже на усіх складних поворотах, а також Т-подібних перехрестях встановлені ось такі дзеркала. Це підвищує безпеку руху і допомагає як водіям так і велосипедистам і пішоходам. І цього в нас нема.


23. Короткі правила пішохідної зони: дозволено велосипедистам, мешканцям з автомобілями, доставка в певні години, а також всім, хто має електрокари. Швидкість не повинна перевищувати 10км./год.


24. Життя вирує.


25. Вивіски на фасадах. Не найгірший варіант.


26. І ось таке подвір’я.


27. По сусідству вже без самохудов.


28. Політична реклама.


29. Обмежувач швидкості. Про безпеку руху на вулицях польських міст потрібен теж окремий пост. Вони значно просунулися в цьому.


30. Хто це? Невже наші?


31. Ні. Мешканці пішохідної зони.


32. Можливо дехто буде дуже не радий, що я це пишу, але так – багато де є пластикові вікна. Але це не кидається в очі так як в нас, бо вони тут всі однакові. На весь будинок закуповують однакові вікна. Ні, це не робить ні місто, ні держава, ні ЄС. Це клопіт мешканців/власника будівлі. Якщо буде віконна какофонія як це є в нас - оштрафують.


33. Звісно на історичних будівлях всі деталі максимально автентичні – ніякого пластику.


34. Правильний злив. Вчіться українці.


35. А це вже дуже поширений захист від птахів(голубів) і їхнього посліду.


36.


37. Місцеву площу Ринок реставрували і відновлювали декілька років. Тепер майже по центру поруч з міськрадою є спеціальне місце під сцену, внизу туристично-інформаційний центр з рестораном, прокатом велосипедів та іншим.


38.


39. Літні майданчики.


40. Розвага спекотного дня.


41. Все фіксується. Європейців вирізняє ощадливість на відміну від широкої і дурної української душі. Саме української, бо поляки теж слов’яни.


42. І ще раз про правильний злив.


43. Жешувяки.


44. Простіть за вертикальне відео.


45. Жодних кабелів в повітрі – все під землею. Підіть подивіться на площу Ринок у Львові.


46. Без пластикових вікон, сателітарок, кондюків, засклених балконів, підвищень для столиків. Уважний читак помітив сателітарку і кондиціонер у правому верхньому куті. Все як і має бути на даху, а не на фасаді.


47. Національна їжа поляків.


48. Ой! А чому це вони не написали Street?! Неграмотні поляки.


49. Літній майданчик на дорозі, а для пішоходів залишили тротуар повністю.


50. Невеличкий громадський простір і балкони. Незасклені балкони!


51. Вулиця. Між ліхтарями не провисають кабелі. Між будинками теж. А тепер вигляньте у своє вікно. Серйозно, подивіться.


52.


53. Меморіал. Де ковочка??? Я не розумію?! Де 20метровий монумент з сталі і граніту?? Що це за порнографія?! Де підвищення для виступів??


54. Теорія розпитих ...


55. Просто вуличка. Не розвалена. Без засклених балконів, різнокольорового утеплення, без короїда. Чому в Україні так не може бути?


56. Зараз ви вже мабуть думаєте... а коли кінець? Вибачайте ще раз за таку велику кількість фото. Всього їх понад 800... я дуже скорочував. Чесно :(
Це стовпці, які при потребі опускаються.


57. Літні майданчики не перекрили доступ до будівель і не закрили архітектуру.


58. Все максимально збережено.


59. Міста побратими. На жаль, страшенно занедбані. Ні, не емблеми, а міста-побратими Луцьк і Франик.


60. Ще раз повертаємося до туристичного інфо-центру та одночасно підземного маршруту Жешівськими пивницями.


61. Доступ для маломобільних груп населення.


62. Щодо закладів довколишніх. Не зважаючи, що в них є здоровий глузд в облаштуванні літніх майданчиків на відміну від наших рестораторів, їдло не дотягує. Ми звісно ж не дуже той шукали, але в деяких закладах не хотілося сидіти. Сіли у Сфінксі. З Wi-Fi в Жешуві доволі таки проблематично. Ми його не знайшли. Може вихідний. Але це звісно не було головним пріоритетом, бо часу було мало... замовили ось таке. В меню майже все було таким.


63. Таке їсти не рекомендую. Ні-ні, воно було цілком їстівне, якщо раз в місяць. До честі наших закладів варто сказати, що страви у нас вишуканіше та й смачніші. Щоб ви розуміли Сфінкс це аж ніяк не БігБургер! А от їхнє пиво OKOCIM ... Львівське порівняно з ним це напій богів! Отже моя порція + пиво коштували майже 31 ZL, що зовсім нещодавно не було дорого – при курсі 1,8-2,5 грн. за 1 ZL. Та тепер це таки дорогувато.


Антракт. Коментарі і МАКСИМАЛЬНИЙ РЕПОСТ вітаються :)
Якщо вам сподобалося очікуйте на частину другу незабаром...
Ще раз вибачайте за розлогі опис фоток і їхню кількість. Це дуже тяжко таке читати? (тяжко сюди копіпастити, иии:))

Tags: благоустрій, польща, репост, транспорт
Subscribe

 • 10 метрів

  Біля видавництва Вільна Україна відвідувачі паркуються просто під сходами, при тому, що відкрита парковка у 10 метрах від фасаду заповнена…

 • В полоні паркувального питання

  В продовження теми облаштування простору біля новобудов - ще одна львівська історія, на прикладі якої можна наочно побачити, яке майбутнє чекає на…

 • Автонерухомість

  До речі, звиклий до німецького педантизму technolirik у своїй розповіді про Львів звернув увагу на таке явище, як покинуті на вулицях…

Buy for 500 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 24 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →

 • 10 метрів

  Біля видавництва Вільна Україна відвідувачі паркуються просто під сходами, при тому, що відкрита парковка у 10 метрах від фасаду заповнена…

 • В полоні паркувального питання

  В продовження теми облаштування простору біля новобудов - ще одна львівська історія, на прикладі якої можна наочно побачити, яке майбутнє чекає на…

 • Автонерухомість

  До речі, звиклий до німецького педантизму technolirik у своїй розповіді про Львів звернув увагу на таке явище, як покинуті на вулицях…