alex_shutyuk (alex_shutyuk) wrote,
alex_shutyuk
alex_shutyuk

Лодзький конспект


Сьогодні в мене останній день у польському Лодзі, де я опинився на запрошення місцевої асоціації роверистів разом із ще кількома львів'янами. Тут нам роздали трохи держдепівських печеньок організували зустрічі з різними місцевими чиновниками, громадськими активістами і навіть мером, тобто президентом міста. Говорили про громадський бюджет, розвиток інфраструктури і таке подібне. По ходу діла я дещо трохи занотовував і ось дещо з того, що нам розказали:

Лодзь щороку виділяє 43-45 млн злотих на громадські проекти, це приблизно 1% бюджету міста. Ця система працює вже багато років, постійно змінюючись (скільки конкретно чомусь не сказали). В журі є представники міського уряду (четверо) та неурядових організацій (двоє), які не беруть участь у конкурсі. Загалом максимально на один проект може бути виділено дотацій в районі 100 тис. злотих. Проекти проходять щось типу експертизи на реалістичність витрат, що закладені не різні роботи.

Є громадська рада при президенті міста, яка складається з 17 осіб, більшість з яких (11) є представниками громадських організацій, які обираються на два роки з кандидатур, які висуваються знову ж таки громадськими організаціями. Можна голосувати за кількох кандидатів одночасно - свого та ще якогось, тому голосів виходить більше, ніж тих хто голосує. Також у раді є троє посадовців міськради і троє депутатів.
Також є 11 громадських комісій в різних галузях.

В Лодзі зараз почалася активна дискусія щодо того, як має розвиватися транспортна інфраструктура міста. На противагу дуже активній та авторитетній асоціації велосипедистів з'явилася асоціація автомобілістів, які кажуть, що вплив роверистів завеликий, а натомість потрібно будувати більше доріг та паркінгів. Вони постійно виступають з критикою обмеження швидкості, використання пасів безпеки і т.д. Правда їхні реальні ініціативи трохи дивні. Наприклад - встановлення в місті вітальних стел "вас вітає такий-то район" кожна з яких коштуватиме близько 130 тис. злотих. Взагалі виглядає, що головна їхня мета не стільки пропонувати щось самим, скільки чим частіше покусювати ненавистних їм роверистів.

Статистики співвідношення пересування містом різними видами транспорту немає(

В Лодзі є досить багато підземних пішохідних переходів і вони є в дуже різному стані, часто досить занедбані та розписані графіті. Є трамвайні зупинки на виділенці, на які можна потрапити лише через підземний перехід. Протягом останніх років під час реконструкцій вулиць кілька підземних переходів повністю ліквідували і планів будівництва нових в міста немає. До речі, виявляється, десь під Варшавою є містечко, де на станцію електрички можна потрапити лише по сходах без ліфтів та пандусів і там постійно чергують та допомагають виносити нагору дитячі візки та важкі валізи люди, що відпрацьовують таким чином адміністративні правопорушення.

Велоінфраструктура

Роверистів тут багацько.

Робота над інфраструктурою ведеться на основі Стратегії розвитку велоінфраструктури, стратегії розвитку громадського велотранспорту (прокат, паркінги, заспокоєння руху) та довгострокового фінансового плану. Розвитком велоінфраструктури займається 5 людей - керування проектами, співпраця з мешканцями, моніторинг стану наявних доріжок. Щорічно на розвиток та утримання велоінфраструктури виділяється 5 млн злотих. Зараз є 140 км велодоріжок, планується ще 200. Велосмуги рахуються окремо. Проектанти доріжок обираються на основі тендерів. 60% ваги у оцінці заявок проектантів грає ціна, решта швидкість виконання та інші вимоги. Раніше ціна важила 80%, зараз законодавство трохи змінили. Не завжди співпраця з проектантом йде гладко, але таке життя, кажуть.

Інформація про тендери та всі майбутні ремонти доступна на сайті міськради.

В місті дуже обширна мережа велопрокату Nextbike, яка запрацювала у квітні цього року, але вже має 101 станцію та близько 1000 роверів. Місто співпрацює з Некстбайком і щорічно виділяє з бюджету на роботу велопрокату 3 млн злотих. За рахунок плати за користування велопрокатом щорічно повертається лише 1 млн. Відповідно, система оплати зовсім не така, як у Львові. Щоби почати користуватися прокатом, потрібно внести на рахунок 20 злотих. Після цього вже можна їздити, при чому якщо повертати ровер на станцію раніше, ніж за 20 хвилин, то це не коштуватиме нічого і таких двадцятихвилинок протягом дня може бути необмежена кількість. Гроші знімаються лише якщо перебрати 20-хвилинний ліміт. Тобто місто свідомо утримує мережу собі у збиток, щоби зменшити користування автомобілями.

Проводяться дослідження, коли 1000 роверистів отримують GPS-датчики та протягом місяця фіксують свої пересування, які потім зводяться докупи та візуалізуються на карті.

Щодо трамваїв, то якихось великих планів збільшення мережі немає. Добудовуються колії біля нового вокзалу, але загалом коштом міста робляться лише поточні ремонти. Більші роботи дофінансовуються з держбюджету. Нові трамваї докуповуються лише низькопідлогові, але також ремонтуються і старі.

На цьому поки все. Більше зможу показати після повернення до Львова.Tags: вело, польща, транспорт, інфраструктура
Subscribe

 • Боржава - краса, яку не цінують

  Цього року ще не випадала нагода вибратися на природу, тому лишається смакувати фото з минулорічної прогулянки Боржавою, яка лишила приємні, хоча і…

 • Благоустрій Буковеля - щось пішло не так

  Що може бути гарнішим, ніж пішохідний променад вздовж гірського озера? Прекрасні краєвиди довкола, свіже повітря, легкий вітерець, приємна тінь…

 • Прогулянка Львовом №46

  Чи скучили ви за прогулянками Львовом так, як скучив за ними я? Якщо так, то скоріше пішли гуляти як завжди колоритною північною околицею нашого…

Buy for 500 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments