alex_shutyuk (alex_shutyuk) wrote,
alex_shutyuk
alex_shutyuk

Прогулянка Полтавою


Мабуть час вже написати розповідь про Полтаву, де я побував наприкінці вересня минулого року. До того моменту воно уявлялося мені спокійним та затишним і асоціювалося в першу чергу з галушками та футбольним клубом Ворскла. Десь так воно і виявилося - там справді спокійно та досить затишно (якщо говорити про центр), місцева кухня справді крутиться довкола галушок у різних варіаціях, а ще тут можна побачити чимало цікавої архітектури у стилі українського модерну. З нього і почнемо.

2. Ось, для прикладу, зведений у 1908 році будинок Полтавського губернського земства, у якому тепер знаходиться місцевий краєзнавчий музей. Керамічний декор на його фасаді показує герби міст, які сто років тому входили до Полтавської губернії (чи як воно тоді правильно називалося?)


3. У внутрішньому подвір'ї музею виявилося чимало цікавих дерев та деталей, але роздивитися їх не дала дуже пильна працівниця музею, яка, наче орлиця, налетіла на нашу компанію зі словами, що "сьогодні вихідний, не положено, покиньте територію, приходьте завтра, купуйте квиток і вам проведуть екскурсію, а сьогодні нікого немає і не положено." Зауваження, що прийти завтра ми не можемо, бо приїхали зі Львова і вночі на нас чекає зворотній потяг лише додало їй завзяття, тому після недовгої суперечки ми таки покинули негостинну музейну територію.


4. В цьому будинку на початках знаходився земельний банк, тепер - місцеве відділення СБУ.


5. Цей будинок вже, мабуть, радянських часів побудови.


6. Чимало будинків ось такого садибного формату.


7. На жаль, деякі з них у зовсім плачевному стані. При всьому цьому в них живуть люди - на вікнах висять фіранки та стоять кактуси. Одне з оголошень рекламує гадання на кавовій гущі.


8. Красиво.


9. Найбільшою та найвідомішою руїною Полтави є колишній Кадетський корпус, що багато років стоїть покинутим в самому центрі міста.


10. Можна спокійно зайти всередину.


11. Побачити провалені склепіння коридорів.


12. Піднятися сходами без перил.


13. Помилуватися сценою актової зали з балкона другого поверху.


14. Є люди, які намагаються повернути у ці стіни життя проведенням різних хіпстерських заходів та фотовиставок, але паралельно з ними тут обживаються бомжі, зігріваючись біля вогнищ з паркетних дошок.


15. Були спроби відремонтувати будівлю. але це вимагає дуже великих коштів, тому зараз все стоїть.


16.


17. Вид з вікна на круглий Корпусний сад, від якого на всі боки променями розходяться вулиці.


18. Балкон на головному фасаді.


19. Згаданий вище Корпусний сад має форму правильного кола діаметром майже 300 метрів, оперезаного по периметру чотирисмуговою дорогою, тобто фактично є гігантською кільцевою розв'язкою.


20. Без підземних переходів не обійшлося.


21. Видно, що старалися зробити по-богатому.


22. Всередині переходу відчувається потужний вплив Києва.


23.


24. Є і наземні переходи, щоправда нерегульовані і ось такої ширини.


25. Підземний перехід з фото №22 виводить нас на пішохідну частину вулиці Соборності - місцеву стометрівку з найбільшою концентрацією кафешок та ресторанів. Історія цієї симпатичної вулиці є досить моторошною. Кажуть, цю бруківку клали відразу після Другої світової війни полонені німці, причому камені ці були витесані з надгробків із місцевого єврейського цвинтаря. На деяких навіть збереглися сліди написів, але їх зазвичай не видно, бо прямо над ними стоять тераси літніх майданчиків.


26.


27. Побувати в Полтаві та не поїсти галушок неможливо - вони тут на кожному кроці у дуже різних виконаннях, від найпростіших до нашпигованих всякими екзотичними начинками.


28. Інтер'єр однієї з кафешок. До речі, Полтава виявилася дуже україномовним містом - принаймні мені здалося, що українська на вулицях переважає.


29. Місцевий колорит.


30.


31. На вулицях регулярно зустрічалися дівчата у вінках зі стрічками. Спочатку подумалося, що це просто така місцева мода.


32. Але виявилося, що тоді якраз був день міста, з приводу чого центральними вулицями пройшла святкова демонстрація.


33. Тарас Григорович втомлено спостерігав за дійством.


34. Сучасна архітектура Полтави виглядає так. Щоправда лише в центрі - на околицях обходяться вже без карнизів та мозаїчного декору.


35. Цегляні стіни, білі пояси карнизів, скляні еркери. Подібних будинків в Полтаві досить багато і схоже, що їх проектував один архітектор.


36. На рівні пішохода - масивні сходи та пандуси, що зжерають площу тротуару. Окремої уваги заслоговує ринва, вода з якої має литися просто на пандус. Взимку має бути особливо весело.


37. Найвищий будинок в місті.


38. Може здатися, що тут ми бачимо старий будинок зі скляною надбудовою, але насправді тут все повністю нове.


39. Ще сучасна полтавська архітектура. Мені цей будинок видається жахливим трошки більше, ніж повністю.


40. Ще один круглий сквер.


41. Громадський транспорт Полтави складається з тролейбусів, маршруток та вживаних автобусів з Європи.


42.


43. Цікава місцева традиція - клеїти оголошення зсередини на вікна. Часом їх заліплюють так, що пасажири їдуть майже наосліп.


44. У цьому новому тролейбусі загадити вікна ще на встигли.


45. Але ще все попереду.


46. В Полтаві було кілька спроб запровадити трамвайний рух. Перша залишилася на рівні планів ще 1913 року - завадила Перша світова війна. У 1922-1924 роках відбулася друга спроба - тоді навіть закупили рейки та почали будівельні роботи, однак з невідомих причин роботи згорнули та перекинули кошти на інші потреби. Втретє трамвайне питання було підняте Полтавою у 1939 році, але знову на заваді стала світова війна. Після цього Полтава більше з трамваями на зв'язувалася - від гріха подалі.


47. Вантажний велосипед.


48. Люди розважаються киданням каштанів у смітник на точність.


49. Стадіон футбольного клубу Ворскла. У перші роки свого існування полтавська команда називалася "Колгоспник" і на згадку про це вболівальники команд-опонентів під час гри деколи починають скандувати на трибунах "Колхоз! Колхоз!"


50.


51. Різноманітна паркова зелень.


52. У місті є два вокзали, що знаходяться на його протилежних сторонах - Полтава Київська (на фото) та Полтава Південна, тому таксистам мало просто казати "на вокзал" - обов'язково потрібно уточнювати на який саме.


53. Дорогою від київського до південного вокзалу потяги петляють довкола живописних пагорбів.


54.


55. Панорама південної частини міста.


56. На фоні такого гріх не сфотографуватися.


57. Сам оглядовий майданчик виглядає так.


58. Дорогою до нього торгують сувенірами на фоні пам'ятника галушкам.


59.


60. Кіоск.


61. Кажуть, що під час останніх виборів мера один з кандидатів активно працював із залученням мешканців до облаштування їхніх подвір'їв. Кожному будинку, де було достатньо тих, хто був готовий попрацювати власними руками, давали у користування необхідні інструменти та розхідні матеріали. Крім того, у одному будинку коштом спонсорів провели комплексну санацію із повним утепленням фасаду. В результаті цей кандидат вибори програв, не отримавши голосів навіть у тому повністю утепленому будинку.


62.


63.


64.


65.


66. На цьому все. Дякую всім за увагу.


Дивіться також:

Прогулянка Ужгородом


Галопом по Одесі


Про Луцьк

Tags: мандри, полтава, прогулянка, україна
Subscribe

Buy for 500 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 63 comments