alex_shutyuk (alex_shutyuk) wrote,
alex_shutyuk
alex_shutyuk

Перебудова Парижа Османом: політика та місто


Прочитав я тут цікаве про Париж, хочу поділитися.

У другій половині 19 століття Париж було кардинально перебудовано під керівництвом барона Жоржа-Ежена Османа (Georges-Eugène Haussmann). Десятки тісних середньовічних вуличок були повністю знесені та поступилися місцем сітці нових бульварів та проспектів, які стали однією з візитівок французької столиці тепер. В процесі цієї масштабної перебудови в місті з'явилася центральна каналізація, водогін, громадські вбиральні, кільцева залізниця та гасові ліхтарі на вулицях. На той момент це була наймасштабніша міська перебудова.

Але було і ще одне не таке очевидне завдання, яке вирішували цією перебудовою. Ці довгі та прямі бульвари були значно зручнішими для придушення можливих повстань - при необхідності їх можна було прострілювати артилерією на всю довжину, а велика ширина та щебеневе (на той момент) покриття вулиць робило неможливим будівництво барикад.

Фото звідси


2. Так виглядав план Парижа до перебудови. (звідси)


3. Нові бульвари, додані Османом, для спорудження яких 350 тис. чоловік було виселено з їхніх домівок.


4. Територія міста в процесі перебудови збільшилася вдвічі. ще однією важливою зміною стало озеленення міста. Протягом 17 років в місті було висаджено 600 тис. дерев (важко це уявити, але тут так написано) та додано 2 тис. гектарів парків та інших зелених зон. Завдяки цим змінам місто стало значно приємнішим для піших прогулянок і саме у той час почав з'являтися такий жанр, як вулична фотографія.
Щоправда, тогочасні парижани часто жалілися, що ця перебудова вбиває колоритність міста, та змушує мешканців почуватися у ньому чужаками.


5. На тогочасних карикатурах Османа малювали у образі бобра, який один за одним згризає паризькі кам'яниці.


6. Було-стало.


7. Вулиця Censier. До перебудови вона була тупиковою і весь цей район мав погану репутацію та був одним з найбруднішим у старому Парижі.


8. Rue Soufflot.


9. Бульвар Араго. Перше фото було зроблене відразу після відкриття нового більвару, однак будівництво нових будинків на ньому на той момент ще не розпочалося.


10. Проспект Опери, який спочатку назвали проспектом Наполеона, замінив собою район, у якому  були поширеними проституція та гральний бізнес. Це фото є гарним прикладом того, що при плануванні вулиць одним з найважливіших для Османа факторів було те, який вид з них відкривається. Були випадки, коли Осман змушував архітекторів зміщувати куполи на будівлях так, щоби вони ставали точно по осі вулиці, не зважаючи на те, що сама будівлі при цьому ставала асиметричною - загальна композиція вулиці була для нього важливішою за вигляд окремої будівлі.


11. Парк Buttes Chaumont було облаштовано на місці каменоломні, відомої якістю її каменю, який використовували при будівництві багатьох будинків у Парижі і навіть у США. Великий камінь на першому фото до відкриття парку був місцем страт.


12. Бульвар Анрі IV. На першому фото видно земляні роботи.


13.


14. Вулиця Réaumur. На першому фото ліворуч видно "Двір чудес" - одні з найбільш криміногенних нетрів доосманівського Парижа, описані у романі Віктора Гюго "Собор Паризької Богоматері".


Приклад Парижа надихнув чимало інших міст, у яких згодов тукож були створені подібні бульвари - Барселона, Відень, Берлін, Стокгольм та інші. Деякі з ідей Османа були також використані при плануванні Чикаго.

до того ж, окрім суто естетичних якостей, робота Османа значно покращила якість життя, завдяки чому у індустріальному місті помітно зменшилися показники захворювань та виросла середня тривалість життя.

Інформація взята звідси, звідси та з книги Scott McQuire "The Media City. Media, Architecture and Urban Space".
Tags: було-стало, париж, франція, історія
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Португальські канікули

  Давно хотів побувати у Поргугалії і ось нарешті вдалося це зробити. Я одночасно і багато чув про цю країну, і майже нічого про неї не знав, тому…

 • Прогулянка Львовом №52

  Цієї суботи прогулявся пекельно спекотним Львовом та пофоткав всякого. Тому якщо ви раптом весь день пролежали під кондюком (заздрю), то запрошую…

 • Біля парку

  А я вам нових панорам Львова приніс - цього разу з верхніх поверхів новобудови біля Стрийського парку. запрошую до перегляду. 2. Вид в сторону…

Buy for 500 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments