alex_shutyuk (alex_shutyuk) wrote,
alex_shutyuk
alex_shutyuk

Віконне питання


Те що ви бачите на фото - сніг на внутрішньому підвіконні сходової клітки мого будинку. Весна цього року видалася сніжна і таку картину можна було спостерігати досить часто. Нічого дивного - будинок було зведено 1972 року і вікна на сходовій були того ж віку. За весь цей час в них прогнили дерев'яні рами, повідпадали завіси та ручки і неодноразово вибивалися шиби, які потім аби-як замінювалися.
Минулого року після численних скарг ЖЕК нарешті зробив в під'їзді ремонт і почорнілі від часу старі вікна стали виглядати особливо дико. Зрештою, я вирішив взяти на себе ініціативу і спробувати посприяти їх заміні.

Почалося все в лютому місяці цього року із зустрічі ЖЕКу з мешканцями, на якій його начальник звітував про свої здобутки та досягнення. Актовий зал школи по-святковому оформили кульками, але хід дискусії був приблизно такий, як і завжди на таких заходах - там тече, тут не гріє, доколє???


Але стосовно вікон ситуауція була наступною - є план поступової заміни старих вікон в під'їздах на нові, але пріоритет в цій справі надається тим будинкам, де мешканці проявлять ініціативу і самі зберуть хоча б 30% від загальної вартості вікон. Решту суми оплачує ЖЕК. Все ніби просто. Залишалося вияснити конкретну ціну питання та поспілкуватися з сусідами, надихаючи їх прикладом іншого під'їзду, де вікна вже замінили -


За кілька днів я пішов до начальника ЖЕКу на прийом, щоби вияснити, в яку приблизну суму може обійтися така затія. За його словами, рік тому, вони вже замінювали вікна у іншому під'їзді нашого будинку і там загальна сума замовлення становила близько 12 тис. грн. Тобто мешканці мали б дати хоча б 30% (а краще 50%) цієї суми. Якщо просто поділити загальну суму на кількість квартир - 34 - виходило приблизно 350 грн. з квартири. Тобто збирати треба було по 200 грн. з квартири. Але, поміркувавши над цим, я вирішив збирати все-таки по 300 грн, бо по-перше, за рік ціни могли зрости, а по-друге - всі квартири гроші ніколи не дадуть, так не буває.

Тепер треба було вияснити ставлення сусідів до цієї затії. В один з вечорів після роботи я пройшовся по сусідах, розказуючи про задум і питаючи, чи готові вони віддати на це гроші. В кількох квартирах відразу відмовилися, ще в кількох вагалися, декого не було вдома, але загалом 20 з 34 квартир виразили готовність долучитися фінансово. Переважно спілкування проходило досить позитивно - тож я роздрукував бланк для записування внесків ("опись-протокол, сдал-принял, отпечатки пальцев"), поклав до порожнього конверту власний внесок і пішов по сусідах - на цей раз вже за грошима.

Тепер вже розмови проходили тепло і позитивно далеко не всюди. Загалом ця епопея стала дуже повчальним досвідом і змінила думку про деяких людей, які зовнішньо справляли враження цілком нормальних та адекватних. Але коли мова зайшла про реальні гроші, які треба давати для покращення спільного простору, дехто почав шукати відмазки.

Мешканці першого поверху, які вагалися (і біля яких взимку завжди особливо холодно) з кислими обличчями відповіли, що грошей не дадуть, бо в них все одно холодно і сиро і нові вікна на сходовій ніяк не покращять їхнього стражденного життя. Деякі мешканці верхніх поверхів видали протилежний варіант - "А мені і так добре, вам не подобається ви і міняйте". Але справжнім хітом стало перевалювання відповідальності на інших - "А покажіть хто здав? А ось цей точно за дасть, я тоді теж не дам! От коли всі здадуть, тоді і я приєднаюся!". Ну і, звісно "Я плачу квартплату - хай ЖЕК міняє!". Були й такі, хто з півоберта починав тупо скандалити, відкриваючи рота настільки широко, що крізь нього можна було побачити пряму кишку.

Таких відмазувальщиків у кінцевому підсумку набралося рівно пів-під'їзду, причому переважно це виявилися якраз цілком платоспроможні люди. Так, наприклад, весільний фотограф, з-за спини якого визирав плазмовий телевізор завширшки у пів-кімнати, дуже переживав, що, побачивши нові вікна, до нас прийде з перевіркою податкова ("але якщо всі дадуть, то і я може дам").
Гість з Кавказу, власник кількох овочевих лотків, жалівся, що позичив комусь 200 грн. і поки йому їх не повернуть - при всьому бажанні не зможе нічого дати, бо інших грошей в нього просто нема. Цю зворушливу історію він розказував кілька разів протягом місяця, після чого я вирішив лишити бідолагу в спокої та не прирікати на голодну смерть.
Вдова священника, яка колись сама активно виступала за заміну вікон, раптово змінила риторику, сказавши, що все це марна затія, нічого з того не вийде ("ну, ви ж знаєте, які в нас люди!"), бо ніхто на це грошей не дасть, а вона може дати, але теж не дасть, бо нічого з того не вийде.
Та особливо повеселив новий жилець, який спочатку пообіцяв дати грошей, але коли дійшло до діла, почав канючити, що він не проти, але в нього мала дитина, а на сходовій постійно хтось курить. "Ось зараз всюди шпари і дим швидко видуває, а коли будуть герметичні вікна, то все буде тягнути до мене в квартиру". На заперечення, що вікна відкриватимуться, новий сусід (без видимих ознак інвалідності) поскаржився, що то ж треба буде виходити з квартири і дивитися, чи відкрите вікно, а хто то буде робити? І знову все пішло по колу - "Я не проти, але в мене дитина, а на сходовій курять..." На третьому колі розмову довелося зупинити через явну її непродуктивність.

Втомившись по кілька разів ходити до деяких сусідів і слухати їх казки, що вони "обов'язково дадуть гроші, але не зараз", я роздрукував та повісив на дошці оголошень біля ліфта таку собі інформаційно-агітаційну листівку, на якій від руки дописав, мешканці яких квартир дали гроші. Щоправда жодних результатів цей наївний крок не приніс - листівка провисіла лише кілька днів, після чого її відірвали.


Зрештою, ті хто дійсно хотів дати гроші, ті дали в перші ж дні, дякуючи, що хоч хтось зайнявся цим питанням. Ще кількох сусідів довго не вдавалося застати на місці, але коли таки вдалося - вони поповнили загальну касу і фінальна сума склала 4600 грн. Всього долучилося 17 квартир з 34-х - рівно половина. Як бачите, це менше ніж 20, які давали попередню згоду. І це при тому, що декого при попередньому опитуванні не вдалося застати вдома. Тобто мешканці приблизно 5 квартир спочатку пообіцяли долучитися, а потім подумали і вирішили цього не робити (в мене всі ходи записані, але зараз ліньки співставляти дві таблички та шукати відказників, та й сенсу нема)

Настав час замовляти вікна, а перед тим ще треба було обрати в кого саме їх замовляти. В принципі в ЖЕКу пропонували послуги "своєї" фірми, з якою вони вже працювали раніше, але не наполягали, сказавши, що якщо вдасться знайти іншого виконавця з прийнятною ціною - можна замовити і там. Один із мешканців нашого під'їзду як раз працював у іншій віконній фірмі - він взявся порахувати свою ціну ("а заодно я не буду давати гроші, а просто потім відмінусую"). Але, зрештою, порозумітися з ЖЕКом його фірмі не вдалося - вони хотіли майже повної передоплату, а в нас же було лише 4600 грн. живих грошей і велика скриня обіцянок, які не вартували ні копійки. До речі цей сусід-віконщик в кінцевому підсумки так грошей і не дав, очевидно вирішивши і рибку з'їсти і акваріум випити.

В середині травня в кабінеті начальника ЖЕКу відбулася зустріч з представниками віконної фірми, які виписали квитанцію та сказали, що приблизно за місяць вікна будуть готові. Але вони були готові навіть трошки скорше - вже 11 червня мені подзвонили, що майстри з вікнами стоять під будинком готові до роботи. Одним з прохань ЖЕКу було допомогти виносити старі рами на вулицю, то ж довелося на пів-дня перекваліфікуватися на носильщика та попітніти заради великої мети. Тут, до слова, вчергове проявився характер багатьох співмешканців, які постійно ходили туди-сюди і жоден (крім одного 90-річного діда) навіть не подумав запропонувати власну допомогу. Зрештою, все зробилося і без їхньої допомоги і біля під'їзду виросла ось така купа старих віконних рам -


Отже - все вдалося. Лишилося ще заробити відкоси, але це вже дрібниці. На наступному тижні мають прийти майстри. Перші враження - в під'їзді стало набагато світліше. Старі закопчені вікна вже ледве відкривалися і нормально помити їх було майже неможливо. Друге, що помітив - стало більш свіжим повітря. Очевидно це тому, що дерево старих вікон за роки всмоктало в себе всі довколишні запахи і щедро ділилося ними з атмосферою. Ну і - стало значно тихіше. Звісно, що зараз через спеку все відкрито, але коли закрити - шуму вулиці майже не чути. І ще один плюс, який стане очевидним взиску - має бути значно тепліше. Та й загалом - тепер все виглядає якось більш цивілізовано, йдеш сходами і відчуваєш себе людиною, а не бомжем у притоні.

Ззовні це тепер виглядає так -


До речі, дуже тішуся з того, що відкривні створки на наше прохання зробили ширшими і вікно візуально поділене на три майже рівних частини. Так виглядає значно краще, ніж коли відкривна створка вузька. Та й мити буде зручніше.


А так зараз виглядають старі вікна сусіднього під'їзду -


Різниця очевидна. Результат був вартий прикладених зусиль.


Замість епілогу

Коли під час монтажу вікон я з батьком носився по сходах зі старими рамами, зі своєї квартири виліз той самий весільний фотограф, який дуже боявся перевірки податкової. Побачивши процес, він весело вигукнув "О, то воно таки робиться?! А я думав, що з того нічого не вийде! Може вам ще грошей дати?!" Не дочекавшись відповіді, він знову зник за дверима і більше не показувався. А коли я зустрів його наступого разу - біля поштових скриньок на вході до під 'їзду, він у відповідь на чемне вітання зиркнув на мене якось перелякано і впустив на підлогу ключі. І схожим чином ведуть себе багато тих, хто відмовився брати участь у облаштуванні спільного середовища - дивляться скоса і вітаються крізь зуби, ніби я в них щось вкрав. Можливо вони відчувають якісь докори сумління (так, самому смішно :)) Але зрештою - це вже їхні проблеми, а не мої.
Головне результат. І те що були все-таки й ті, хто підтримав та допоміг і наявність саме таких людей вселяє обережний оптимізм. Головне вміти їх знаходити.

Tags: лытдыбр, ініціатива
Subscribe

 • Місто та годинники

  Аура міста складається з тисяч великих та малих деталей. Одні з них прикрашають місто, інші його псують, але всі вони разом складають унікальну…

 • Прогулянка Львовом №51

  Запрошую всіх на чергову прогулянку Львовом. Сьогодні будемо вивчати місця, де не бувають туристи і куди ви наврядчи запросите кохану на побачення.…

 • Експрес-прогулянка Львовом №49

  Трохи погуляв сьогодні містом з київськими друзями, небайдужими до урбаністики, показуючи, що в нас нового, трохи у процесі пофоткав, так що зараз…

Buy for 500 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 84 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →

 • Місто та годинники

  Аура міста складається з тисяч великих та малих деталей. Одні з них прикрашають місто, інші його псують, але всі вони разом складають унікальну…

 • Прогулянка Львовом №51

  Запрошую всіх на чергову прогулянку Львовом. Сьогодні будемо вивчати місця, де не бувають туристи і куди ви наврядчи запросите кохану на побачення.…

 • Експрес-прогулянка Львовом №49

  Трохи погуляв сьогодні містом з київськими друзями, небайдужими до урбаністики, показуючи, що в нас нового, трохи у процесі пофоткав, так що зараз…